Медији су корисни, незаменљиви елементи који граде савремено друштво, али је важно да разумемо медијско окружење и контекст, да критички анализирамо садржаје који до нас долазе путем медијских канала, да их преиспитујемо, проверавамо и да разумемо да и медији имају своје интересе када одлучују да нам приче о окружењу и друштву у којем живимо испричају на одређени начин, путем одређеног канала (новина, радија, телевизије, интернета).
Конструкција и деконструкција медијске поруке
Критичка анализа медијских садржаја представља примарну вештину у медијски засићеном друштву. Постављање критичких питања о томе шта гледамо, видимо и читамо у средишту је компетенције за медијску писменост.
Говор мржње у медијским садржајима и насиље на мрежи
Изјаве које застрашују, вређају или узнемиравају појединце или групе, као и изјаве које позивају на насиље, мржњу или дискриминацију, сматрају се говором мржње. Говор мржње има за циљ изазивање негативних последица у виду маргинализације појединца или групе, у зависности од његовог/њиховог личног својства или припадности.
Видео игре
Видео игре представљају релативно нов садржај, бар када је у питању њихово разумевање и проучавање из перспективе медијских истраживања. У функцији наставе, видео игре могу представљати стварност на начин прихватљив и разумљив млађој публици, блиско повезан са изражајним средствима филма или видео уметности.
Заштита података о личности, право на приватност, право на заборав
Заштита података о личности је од изузетне важности, јер подразумева приватност, поштовање и заштиту од манипулација. Наши подаци, било да су приватни или јавно доступни, саставни су део наше личности.
Оглашавање
Оглашавање је само једна од активности маркетинга, који обухвата истраживање, креирање и пласирање вредности ради задовољења потреба циљног тржишта, а у циљу стицања профита. За оглашавање се користе масовни медији као што су: телевизија, радио, филмови, часописи, новине, плакати, интернет портали, друштвене мреже, видео игре, апликације.